CUS400M-19/FX5
Mfr.Part #
CUS400M-19/FX5
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
AC-DC, MEDICAL, 115-230VAC, OUTP
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CE
Current - Output 1 :
21.05 A
Current - Output 2 :
21.05 A
Current - Output 3 :
21.05 A
Current - Output 4 :
21.05 A
Current - Output 5 :
21.05 A
Current - Output 6 :
21.05 A
Efficiency :
87%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
250W (400W Forced Air)
Product Status :
Active
Standard Number :
60601-1; 60950-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
19V
Voltage - Output 2 :
19V
Voltage - Output 3 :
19V
Voltage - Output 4 :
19V
Voltage - Output 5 :
19V
Voltage - Output 6 :
19V